KDV İD ile ilgili bir soru
Thread poster: Mohammad ALnajjar
Mohammad ALnajjar
Mohammad ALnajjar  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:27
English to Arabic
+ ...
Aug 7, 2018

merhabalar
evde tercümanlık yapıyorum şirketim yok,yurtdışındaki bir müşterim faturaya KDV NO'mı eklememi istemişti daha önce Avrupa dışında yaşadığım için VAT yerine 0 yazıyordum ama şuan kabul etmediler
nasıl çözülür bu sorun??

[Edited at 2018-08-07 15:56 GMT]

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
KDV No? Aug 7, 2018

Mohammad Bey merhaba,

Vergi numarası olmasın o?

Gördüğüme göre Gaziantep ve Hatay'da oturuyorsunuz. TR'nin mülteci ve yabancı uyruklulara karşı uyguladığı işlemleri bilemiyorum.

Gaziantep veya Hatay'da bir muhasebeciye danışırsanız gerekli bilgileri alabilirsiniz sanırım.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz TC kimlik numaranız vergi numarası yerine geçer.

Başka sorunuz varsa yanıtlamaya çalışırım.
... See more
Mohammad Bey merhaba,

Gördüğüme göre Gaziantep ve Hatay'da oturuyorsunuz. TR'nin mülteci ve yabancı uyruklulara karşı uyguladığı işlemleri bilemiyorum.

Gaziantep veya Hatay'da bir muhasebeciye danışırsanız gerekli bilgileri alabilirsiniz sanırım.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz TC kimlik numaranız vergi numarası yerine geçer.

Başka sorunuz varsa yanıtlamaya çalışırım...

Selamlar

[Edited at 2018-08-07 15:39 GMT]
Collapse

Mohammad ALnajjar
Mohammad ALnajjar  Identity Verified
Türkiye
English to Arabic
+ ...
TOPIC STARTER
vergi no'm var Aug 7, 2018

Adnan Özdemir wrote:

Mohammad Bey merhaba,

Başka sorunuz varsa yanıtlamaya çalışırım...

Selamlar

[Edited at 2018-08-07 15:39 GMT]

Adnan bey faturada iki boşluk var KDV NO ve vergi Kimlik no yani ikisini istemişlerdir

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
... Aug 7, 2018

Siz durumu bir anlatın karşıya. Bu bey/hanım nereli acaba?

-------------------------------------->>
facebook business'den alıntı
AB'deki çoğu işletmenin katma değer vergisi (KDV) için kaydolması ve reklam hesabına bir KDV sicil numarası eklemesi gerekir. KDV sicil numarası, KDV'nin alınması ve ilgili vergi kurumlarına gönderilmesi için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Sicil eş
... See more
Siz durumu bir anlatın karşıya. Bu bey/hanım nereli acaba?

-------------------------------------->>
facebook business'den alıntı
AB'deki çoğu işletmenin katma değer vergisi (KDV) için kaydolması ve reklam hesabına bir KDV sicil numarası eklemesi gerekir. KDV sicil numarası, KDV'nin alınması ve ilgili vergi kurumlarına gönderilmesi için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Sicil eşikleri ve kayıt süreçleri ülkeye göre değişiklik gösterir. Daha fazla ayrıntı için muhasebecinize veya vergi dairenize başvurmalısınız.

Facebook reklamları satın aldığınızda KDV ödeyip ödemeyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi alın.

Kampanyalarım için günlük bütçelerime KDV dahil olacak mı?
Günlük bütçenize reklam alışverişleriniz için ödemeniz gereken KDV dahil değildir. KDV'ye tabiyseniz, ödemeniz gereken KDV dahil toplam tutar günlük bütçenizi aşabilir.

KDV ile ilgili diğer kaynaklar
Facebook reklam makbuzlarınızdaki KDV ücretlerini görün
Facebook reklamları satın alırken benden KDV alınacak mı?
KDV tescil numaram yoksa veya işletmem için KDV tescili zorunlu değilse, ne yapmalıyım?
KDV numaranızı ve ilgili diğer işletme bilgilerinizi Facebook reklam hesabınıza ekleyin
Katma değer vergisi (KDV) değerlendirmesinde, "Facebook Reklamlarını ticari amaçla satın almak" ne anlama geliyor?

KDV sicil numaram yoksa veya işletmem için KDV sicili zorunlu değilse, ne yapmalıyım?
Katma değer vergisi (KDV) sicil numaranız yoksa veya gerekmiyorsa, KDV sicili kısmını boş bırakıp işlemdeki sonraki adıma ilerlemelisiniz (yine de Facebook reklamlarını iş amacıyla satın alıp almadığınızı onaylamanız ve iş adresinizi vermeniz gerekecektir).

_____________________Alıntının sonu

Kaynak: https://tr-tr.facebook.com/business/help/155641834501332
-----

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄

KDV'nin mantığı şudur TR!de: her alışverişte halktan değişik oranlarda katma değer vergisi alınır. Bu KDV'ler ilgili mükellefler tarafından devlete (Hazine ve Maliye Bakanlığına) aktarılır.

Yurtdışına yapılan mal ve hizmet satışlarında KDV istisnaları ve muafiyetleri vardır. Bu, birçok ülkede böyledir.... Türkiye dışına yapılan tercümelerde faturadaki KDV bölümü (---) bırakılır ve herhangi bir sayı girilmez. Benim bildiklerim bu kadar.

TR'de KDV ID (KDV kimlik numarası) diye birşey duymadım. Belki duyanlar vardır. Benden bu kadar şimdilik.

Yani, bu vergi TR'de ayrı bir KDV ID ile toplanmıyor. Mükellefler, halktan ne kadar KDV toplamışlarsa muhasebeciler aracılığıyla bu tutarı devlete ödüyorlar. Özeti budur.

[Edited at 2018-08-07 16:37 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Sorunun çözümü Aug 7, 2018

"%VAT Reverse charge" ibaresini faturaya yazmak olabilir. Bunu bir teklif edin bakalım siz...

TR'de tercümanların kimlik numaralarının aynı zamanda vergi numaraları sayıldığını belirterek böyle bir uygulamanın Türkiye'de olmadığını söyleyin. Serbest çalışanların (Freelancer) tüm vergileri tek bir vergi numarası üzerinden toplanıyor. Türkiye içine yaptığınız çevirilerde yanılmıyorsam %18 KDV alınıyor. Sonra bu KDV, muhasebeci tarafından
... See more
"%VAT Reverse charge" ibaresini faturaya yazmak olabilir. Bunu bir teklif edin bakalım siz...

TR'de tercümanların kimlik numaralarının aynı zamanda vergi numaraları sayıldığını belirterek böyle bir uygulamanın Türkiye'de olmadığını söyleyin. Serbest çalışanların (Freelancer) tüm vergileri tek bir vergi numarası üzerinden toplanıyor. Türkiye içine yaptığınız çevirilerde yanılmıyorsam %18 KDV alınıyor. Sonra bu KDV, muhasebeci tarafından beyan ediliyor ve siz, devlet adına topladığınız bu KDV'yi de devlete aktarıyorsunuz...

Şirketlerin zaten ayrı bir vergi numarası olur.... Serbest çalışanların tüm ve tek vergi numaraları kimliklerinde yazılı MERNİS'in vermiş olduğu numaradır (hem vatandaşlık hem vergi). Yabancı uyruklu iseniz eğer, TR'de yabancılara özel vergi numarası uygulamaları hakkında bir bilgim yok.

ADO_NOT: Vergi numaranızın olduğunu yazmışsınız zaten yukarıda, ben ayakta uyumuşum, kusura bakılmasın.

[Edited at 2018-08-08 14:24 GMT]
Collapse

Onur Inal
Onur Inal  Identity Verified
Austria
Local time: 17:27
English to Turkish
+ ...
%VAT Reverse charge Aug 7, 2018

%VAT Reverse charge uygulaması AB ülkelerinde var. Ben Almanya'dan çalışıyorum ve örneğin İtalya'ya fatura keserken %VAT Reverse charge ekliyorum, böylecek %19 KDV'siz kesiyorum.

Ama Türkiye'den çalışan bir çevirmenden KDV numarası istenmesi bana tuhaf geldi.

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
@Mohammad Bey Aug 15, 2018

Selamunaleykum...

Sorun çözüdü mü acaba bizleri bir şekilde aydınlatmanız mümkün müdür?

[Edited at 2018-08-15 14:44 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

KDV İD ile ilgili bir soru

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »