Çeviride Notepad++ kullanımı
Thread poster: Handan Ceyhan
Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 12:34
English to Turkish
+ ...
Dec 23, 2016

Arkadaşlar,

Yurtdışı bir firmadan deneme metni geldi. Konu IT. Ancak notepad++ programını kullanarak çevirmem istendi belgeyi.

Notepad++'de çeviri yapmış arkadaşların görüşlerini almak istiyorum. Bu programı öğrenmek mümkün mü? Bana biraz karışık geldi... Bilenler deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

Yusuf Sevgen
Yusuf Sevgen
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Notepad++ bir çeviri yazılımı değil Dec 23, 2016

Merhaba..

Başlıktan anlaşılacağı üzere Notepad++ bir çeviri programı değil. Çevirilen dosya içeriğindeki olası etiket/kodları (<b>test</b> gibi...) tanıyorsan çeviri için de kullanabilirsin, ama tavsiye edebileceğim bir yöntem değildir yine de.. Temelde Windows'taki Notepad aracından daha gelişmiş benzer bir araçtır. Farklı olarak HTML, XML, ASP, PHP, INI, vb... web ya da sistem dosyalarını etiket/kodları farklı renklerde göstererek daha r
... See more
Merhaba..

Başlıktan anlaşılacağı üzere Notepad++ bir çeviri programı değil. Çevirilen dosya içeriğindeki olası etiket/kodları (<b>test</b> gibi...) tanıyorsan çeviri için de kullanabilirsin, ama tavsiye edebileceğim bir yöntem değildir yine de.. Temelde Windows'taki Notepad aracından daha gelişmiş benzer bir araçtır. Farklı olarak HTML, XML, ASP, PHP, INI, vb... web ya da sistem dosyalarını etiket/kodları farklı renklerde göstererek daha rahat okunmasını sağlıyor. Sonuçta bu tür bir araç yazılımcıların kullanabileceği bir araçtır.

Müşteriniz eğer HTML, XML, ASP, PHP gibi bir web sayfasını çevirtmek istiyorsa Trados gibi yazılımlar bu tür dosyaların etiket/kodlarını algılıyor ve çevirebilmenizi sağlıyor.
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
bir daha düşünmek lazım Dec 23, 2016

Notepad++ çok iyi bir metin düzenleyicidir. Yeni bilgisayar aldığımda ya da Windows'u yeniden kurduğumda ilk yüklediğim bir-iki programdan biridir. Çeviride kullanılabilir ama etiketlerin anlamını, neyi çevirmeniz neye dokunmamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. BT çevirisi yapacak birinin de hem bu etiketlerden anlaması hem de Notepad++ programını biliyor olması gerekir düşüncesindeyim.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Reply Back Dec 24, 2016

Ben sizin yerinizde olsam hemen onlara "Hiç Notepad++ kullanmadim, bunun yerine Microsoft Word kullanarak çevirebilir miyim?" gibi bir mesajla geri dönüs yapardim. Bakalim ne diyecekler.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Word kullanmayı istemezdim Dec 24, 2016

Untitled

Word'de regex kullanarak gizlenmesi gereken bölümleri bulmak çok da kolay sayılmaz.

[Edited at 2016-12-24 04:30 GMT]

Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Sordum Jan 4, 2017

ATIL KAYHAN wrote:

Ben sizin yerinizde olsam hemen onlara "Hiç Notepad++ kullanmadim, bunun yerine Microsoft Word kullanarak çevirebilir miyim?" gibi bir mesajla geri dönüs yapardim. Bakalim ne diyecekler.

Merhaba Atıl Bey,

Firmaya sordum ancak sizin Notepad++ kullanma becerinizi de değerlendirmek istiyoruz dediler.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Çeviride Notepad++ kullanımı

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »